Wersje językowe
Wino bezalkoholowe – co warto o nim wiedzieć?

Wina bezalkoholowe cieszą się ostatnimi czasy coraz większym rozgłosem. Sam temat jest jednak dość kontrowersyjny. Wielu konsumentów odmawia im miana wina, które to według nich dotyczyć powinno wyłącznie napojów alkoholowych. Innego zdania są osoby mogące (nareszcie) zasmakować jego walorów.

Jeszcze niedawno wina bezalkoholowe były niemalże zupełnie niedostępne. Obecnie asortyment rośnie niemalże równolegle w stosunku do zapotrzebowania. Produkcja jest otwarciem się na klienta, który dotychczas (z różnych powodów) nie mógł pozwolić sobie nawet na lampkę napoju. Mowa między innymi o kobietach w ciąży i karmiących, kierowcach, osobach chorych oraz świadomie odrzucających alkohol. Dzięki wykorzystaniu specjalnych środków również oni wszyscy mogą cieszyć się aromatem i smakiem wina, bez ryzyka związanego z określonym działaniem „procentów”.

Wino czy sok?

Podstawową kwestią sporną, wynikającą z pozbawienia napoju alkoholu, jest jego klasyfikacja. Stwierdzenie, że wino bezalkoholowe jest wyłącznie „zwykłym sokiem z winogron”, to kłamstwo. Napój ten, podobnie jak jego procentowe odpowiedniki, przechodzi proces fermentacji alkoholowej, a czasem również jabłkowo-mlekową. Niektóre z gatunków dojrzewają w beczkach. Alkohol usuwany jest znacznie później – w procesach destylacji, odwróconej osmozy lub techniki tzw. wirujących stożków.

Podejmowane działania mają na celu upowszechnienie znanych wszystkim trunków. Dzięki nim nie trzeba rezygnować z wina podczas spotkań z przyjaciółmi, bez względu na obecność kobiet w ciąży czy kierowców. Odmawiać nie muszą sobie nawet sportowcy i osoby pozostające na diecie – po usunięciu alkoholu kaloryczność napoju obniża się.

Wino bezalkoholowe – sposób na zdrowie

Wartość energetyczna win, w zależności od ich rodzaju, waha się od 80 do 115 kcal na kieliszek. Za zawarte w nich (puste, pozbawione jakichkolwiek składników odżywczych) kalorie odpowiedzialny jest głównie alkohol. Ich liczba wpływa na jego wysoką pozycję na liście „produktów zakazanych”. Mimo, iż wino posiada wiele wartości prozdrowotnych, w odchudzaniu nie pomoże. Chyba, że mówimy o tym pozbawionym alkoholu.

Skład wina jest niewątpliwie bardzo bogaty. Zawiera różnego rodzaju kwasy organiczne, aldehydy, cukry, estry, garbniki oraz liczne mikro- i makroelementy (np. cynk, fosfor, magnez, miedź, potas, selen, sód, wapń czy żelazo). Stanowi również źródło witamin np. A, B, C, H i PP. Poddanie napoju procesowi dealkoholizacji pozwoli na wykorzystanie jego walorów w pełni bez ryzyka upojenia. Bez obaw będzie można pić je częściej, a tym samym poprawić kondycję zdrowotną – wino istotnie ma wpływ na pracę układu trawiennego, nerek, działa bakteriobójczo, a także zapobiega nowotworom.

Wśród win bezalkoholowych na szczególną uwagę zasługują trzy, wymienione przez nas poniżej:

Barrels & Drums Sparkling

Degustacja: wino wytrawne, białe, musujące, przyjemnie musujące, o smaku moreli, agrestu i melona. Idealnie sprawia się podczas toastów bezalkoholowych.

Proces powstawania: Z gron Chardonnay powstaje białe musujące wino o znakomitym smaku. Jego winifikacja przebiega w sposób klasyczny - winogrona są zbierane, wyciskane i fermentowane. Przygotowane w ten sposób wino dojrzewa w stalowych kadziach. Następnie, w procesie destylacji próżniowej, usuwany jest alkohol. Metoda ta pozwala na rozdzielenie substancji podatnych na rozkład termiczny, bez ryzyka utracenia walorów zapachowych i smakowych napoju. Dzięki zmniejszeniu ciśnienia zewnętrznego cieczy następuje rozkład substancji (w dużo niższych temperaturach). Cząstki etanolu zostają oddzielone bez szkody dla trunku.

Pasuje do: deserów. Znakomicie sprawdza się również jako samodzielny trunek.

Barrels & Drums Chardonnay

Degustacja: wino wytrawne, białe, spokojne, świeże, wyraźny posmak cytrusów i owoców tropikalnych; Finisz długi i orzeźwiający;

Proces powstawania: Wino to powstaje z gron Chardonnay. Podobnie jak w poprzednim przypadku, winifikacja przebiega w sposób klasyczny. Winogrona są zbierane, wyciskane i fermentowane, po czym dojrzewają w stalowych kadziach. Również tu powstały podczas fermentacji alkohol zostaje usunięty w procesie destylacji próżniowej.

Pasuje do: drobiu, ryb, owoców morza, serów i dań warzywnych.

Barrels & Drums Merlot

Degustacja: wino czerwone, wytrawne, o zrównoważonym smaku, aromat borówki, jagody i ziół. Delikatna tanina wina wpływa na jego właściwą długość i miękki finisz.

Proces powstawania: wino powstaje z wywodzącego się z rejonu Bordeaux szczepu Merlot. Winifikacja odbywa się klasycznie. Sam proces usuwania alkoholu odbywa się w procesie destylacji próżniowej.

Pasuje do: czerwonego mięsa, serów oraz wszelkiego rodzaju dań z wykorzystaniem warzyw.

Wina bezalkoholowe są idealną propozycją na wszelkiego rodzaju okazje, podczas których obecne będą osoby muszące zrezygnować z procentów. Dzięki temu rozwiązaniu również one będą mogły cieszyć się znakomitym smakiem wina w gronie najbliższych, bez podejmowania ryzyka. Napój doskonale podkreśli smak posiłków oraz poprawi atmosferę spotkania. Znakomicie sprawdzi się również podczas randki lub wieczornej kolacji.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl